RSS
 

Krzyżacy … cz.1

Dziś miało być o Krzyżakach… No to zaczynamy.

Siedzę sobie na barierkach, a za moimi plecami leniwie płynie Motława. Na wszelki wypadek nie sprawdzam jej koloru. Za to palę sobie papieroska. Miarowo i szybko- muszę się pospieszyć zanim Unia Europejska wyda nakaz jednakiego oznaczenia wszystkich fajek  i nie odróżnię slimów od normalnych. Wzrok wbijam w wieżę, taką położoną za Targiem Rybnym a w stronę portu, zwaną Basztą Łabędź. Ceglaną, cudownie czerwoną, starą… Jest chyba najstarszą budowlą tym miejscu, oprócz kawałka muru oraz jednego domu, dawnego budynku gospodarczego na zamku. Obecnie w baszcie mieści się gastronomia, więc od czasu do czasu zalatuje aromatem frytek. Ta baszta to namacalna pozostałość po zamku krzyżackim w Gdańsku.

Co wiemy o krzyżakach:

 1. To byli Niemcy
 2. Krzyżacy wdarli się do Polski podstępem
 3. Krzyżacy sfałszowali dokumenty i zajęli ziemie Konrada Mazowieckiego
 4. Krzyżacy od początku mieli w planach ekspansję i budowę własnego państwa
 5. Krzyżacy zbudowali całą wielką sieć zamków warownych w oddaleniu 40 km, maksymalnie 60 km od siebie.
 6. Krzyżacy dopuszczali się licznych mordów na Polakach
 7. Krzyżakom nie dał rady Kazimierz Wielki i zamiast ich wygonić podpisał z nimi pokój
 8. Krzyżacy parali się rozbojem- napadali rycerzy i dla okupu trzymali w lochach swoich zamków (np. na zamku krzyżackim w Bytowie można zwiedzić takie cele, nie wspominając już o słynnej celi Witolda, nigdy przez niego nie zamieszkanej, w Malborku)
 9. Oślepili Juranda ze Spychowa
 10. Doprowadzili do śmiertelnej choroby Danusię Jurandównę i Zbyszko musiał się hajtnąć z Jagienką
 11. Nie wiadomo dlaczego żona Jagiełły-  królowa Jadwiga Andegaweńska- trzymała z krzyżakami i dopiero po jej śmierci Jagiełło mógł wyruszyć na wojnę z nimi
 12. Krzyżacy przegrali bitwę pod Grunwaldem z Polakami ( z kretesem!!!!), ale głupi Jagiełło nie pociągnął sprawy do końca i nie zdobył Malborka
 13. Obecność krzyżaków na polskich terenach to okres bezprawia
 14. Krzyżacy zabili burmistrza gdańskiego, w odwecie mieszczanie wdarli się na zamek, a potem w ciągu dwóch dni rozebrali całkowicie. Dzięki temu mogli wreszcie podwyższyć wieżę kościoła (obecnie bazyliki) Najświętszej Maryi Panny, bo krzyżacy nie godzili się na to.
 15. Były jakieś pokoje zawarte w Toruniu (pierwszy i drugi)
 16. Był jakiś Związek Pruski
 17. Była wojna z krzyżakami, którą sfinansował Gdańsk (trwała 13 lat). A nawiasem mówiąc, to skąd mieli kasy więcej od króla?

 

Wystarczy? By nie lubić krzyżaków- na pewno tak. Emisja filmu „Krzyżacy” była zawsze inspiracją do podwórkowych zabaw, do robienia tarcz z kartonów i mieczy z kijów. A my Polacy pękamy z dumy z naszego dziedzictwa narodowego- ostatniej wielkiej bitwy średniowiecznej, pod Grunwaldem w 1410.

Dodaj komentarz